Wizyt
Dzisiaj: 278Wszyscy: 1955228

Co możesz zrobić?

Jak Pomóc » Co możesz zrobić?

1. ADOPTUJ KOTA

Decydując się na adopcję jakiegokolwiek zwierzęcia, należy mieć świadomość obowiązków wynikających z takiej decyzji. Chyba dla wszystkich oczywistym faktem jest zapewnienie kotu odpowiedniej karmy, zakup żwirku, kuwety, transportera czy nawet zabawek. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że dom odpowiednio przygotowany na adopcję to dom bezpieczny, odpowiedzialny, w pełni akceptujący nowego domownika i mający świadomość kosztów związanych z jego utrzymaniem. Jednak co to oznacza w praktyce?

BEZPIECZEŃSTWO
Podstawowym warunkiem, jaki jest wymagany przez znaczną część fundacji i domów tymczasowych, jest odpowiednie zabezpieczenie okien i balkonów, zwłaszcza w sytuacji mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach. Wbrew mitom, kot niestety nie zawsze spada na cztery łapy, a upadki często kończą się poważnymi złamaniami, uszkodzeniami narządów wewnętrznych, a niejednokrotnie również śmiercią w męczarniach. Kot będący w szoku po takim upadku czasem ucieka i już się nie odnajduje.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej opieki weterynaryjnej oraz zobowiązanie się do sterylizacji lub kastracji kota po osiągnięciu przez niego dojrzałości. Ma to na celu zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt, jak również przynosi korzyści dla samego opiekuna kota (np. w przypadku kocurów zapobiega lub w znacznym stopniu ogranicza znaczenie przez nich terenu).
Każdy odpowiedzialny opiekun, jeszcze przed adopcją kota, powinien sobie odpowiedzieć również na istotne pytanie: „Kto zajmie się moim kotem w czasie wyjazdu urlopowego lub wakacji?”. Jeżeli nie masz na to pomysłu – nie bierz kota, chyba że jesteś w stanie zrezygnować dla niego z wszelkich wyjazdów.

AKCEPTACJA WSZYSTKICH DOMOWNIKÓW
Decydując się na adopcję powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkich domowników… dosłownie wszystkich! W przypadku domowników „ludzkich” sprawę można przedyskutować, jednak nie zapominajmy o mieszkających już z nami psach i kotach. Pamiętajmy, aby przy wyborze kota kierować się również jego charakterem. Warto dopytać czy toleruje inne koty i psy, aby zwierzęta łatwiej się odnalazły w nowej sytuacji.

Większość opisanych powyżej kwestii jest zawartych w tzw. umowie adopcyjnej, jaką osoba adoptująca podpisuje z przedstawicielem fundacji lub domu tymczasowego.

2. ZOSTAŃ DOMEM TYMCZASOWYM

Dom tymczasowy nazywany w skrócie DT to coś na wzór „rodziny zastępczej” oraz pewnego rodzaju alternatywa dla zimnej schroniskowej klatki. W DT kot oczekuje na adopcję do domu stałego. Podstawową zaletą DT jest szansa na socjalizację zwierzęcia z człowiekiem oraz innymi zwierzętami przebywającymi w tym samym domu. Dzięki temu kot ma szansę poznać zasady panujące w domu (np. załatwianie się do kuwety) oraz nauczyć się funkcjonowania w rodzinie, co zwiększa jego szanse na późniejszą adopcję. Dom tymczasowy jest niejednokrotnie niezbędny dla kotów szczególnie potrzebujących – chorych, po wypadkach, niewidomych, w podeszłym wieku lub dopiero urodzonych kocich sierot. Mają one dużo mniejsze szanse w schronisku, ponieważ nie każde zwierzę potrafi odnaleźć się w tak dużym skupisku zwierząt, gdzie domem jest klatka, a opiekunowie ciągle się zmieniają.
Aby zostać domem tymczasowym należy spełnić podobne warunki jak w przypadku adopcji. Niektóre fundacje lub schroniska proszą o podpisanie umowy wolontariackiej. Niejednokrotnie fundacje pomagają w pokryciu części kosztów związanych z utrzymaniem i leczeniem zwierzęcia, należy jednak pamiętać, że nie ma określonego terminu kiedy kot zostanie adoptowany. Adopcja do domu stałego może odbyć się już po kilku dniach albo po kilku miesiącach. Poszukiwanie domu wspierane jest różnymi działaniami, np. ogłoszeniami w Internecie, w sklepach zoologicznych, lecznicach, itp.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w zakładce Domy Tymczasowe

3. ZORGANIZUJ ZBIÓRKĘ RZECZOWĄ

Skontaktuj się z najbliższym schroniskiem i zapytaj co w tej chwili jest najbardziej potrzebne i w czym możesz pomóc. Czasem wystarczy popytać rodzinę, znajomych sąsiadów o niepotrzebne koce, ręczniki, kołdry, które zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym są niezbędne do ocieplania bud. A może przy okazji ktoś dorzuci symboliczną złotówkę na karmę? :)

Być może wkrótce będzie ten jeden z najważniejszych dni w Twoim życiu - ślub? Poproś swoich gości, aby zamiast kwiatów kupili karmę dla potrzebujących zwierząt lub pieniądze wrzucili do skarbonki, która przygotujecie. Takie zbiórki są coraz częściej organizowane przez Młode Pary.

4. POMÓŻ W ROBIENIU OGŁOSZEŃ

Nawet nie wychodząc z domu masz możliwość pomocy kotom, które poszukują domu poprzez zamieszczanie ich ogłoszeń w Internecie oraz udostępnianie informacji poprzez portale społecznościowe takie jak Facebook lub Twitter. Takie ogłoszenia można zamieszczać bezpłatnie na kilkudziesięciu portalach.

Ogłoszenia możesz również wydrukować i rozwiesić w swojej okolicy, np. w lecznicach, sklepach zoologicznych, na tablicach informacyjnych w szkole, pracy, itp.

Pamiętaj, aby wcześniej skontaktować się z opiekunem kota lub wolontariuszem schroniska, który prześle odpowiednie zdjęcia oraz przygotowany tekst ogłoszenia z danymi kontaktowymi.

5. POMÓŻ FINANSOWO

Przekazując darowiznę pomagasz w pokryciu kosztów leczenia i utrzymania w domach tymczasowych kotów niewidzących i niedowidzących.

Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto fundacji:
 

"Ja Pacze Sercem" Fundacja Pomocy Kotom Niewidomym - Poznań
36175000120000000035415998 (BNP PARIBAS)
 
IBAN: PL36175000120000000035415998
BIC/SWIFT: RCBWPLPW

 

 

tytuł wpłaty" darowizna dla Ślepaczków"

 

 

Pamiętaj! Raz w roku możesz pomóc przekazując 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to pomoc finansowa, która Cię nic nie kosztuje, a dla fundacji zajmującej się opieką i leczeniem bezdomnych i potrzebujących zwierząt oznacza kolejną miskę karmy, kolejny zstrzyk ratujący życie!